Távgyógyítás
Jód az ivóvízbe
Valami korábbi infó alapján alkalomadtán teszek Betadine-t a madarak ivóvizébe, csak éppen azt felejtettem el, hány csepp kell 1 liter ivóvízbe. Valóban előnyös a jód különösen vedléskor? Esetleg az itatóban a kórokozók elszaporodását is gátolja?
*
A Betadine tulajdonképpen egy erős fertőtlenítőszer, amely nagy mennyiségben tartalmaz jódot. A jód egy halogén elem, amelyről tudni kell, hogy 1%-os töménységben elvileg minden egysejtű kórokozót elpusztít, legyen az vírus, baktérium vagy gomba. Ezért tömény formában szoktuk alkalmazni a Betadine-t külső sebek fertőtlenítésére, illetve pl. a himlős kinövések ecsetelésére. Természetesen, töményen nem alkalmas arra, hogy a szervezeten belül alkalmazzuk kórokozók elpusztítására, mert viszonylag kis mennyiségben is már mérgező a galambokra nézve.
Ennek ellenére, a jód, mint (nyom)elem kis mennyiségben nélkülözhetetlen a szervezet életben maradásához. Nagyon fontos hormonok alkotórésze, így például a vedlési hormoné is. Ezen felül feltétlenül szükséges magának a tollazat anyagának a felépítéséhez. Így a jód hiányában esély sincs arra, hogy jó minőségű tollazat alakuljon ki a vedléskor. Márpedig egy hibás tollazat egy évig tartó bosszúságot okoz.
Ezért, különösen vedlési időszakban, nagyon fontos a megfelelő jódmennyiség biztosítása. Mivel azonban a jód, hasonlóan a többi nyomelemhez, könnyen túladagolható, ezért célszerű legalább a vedlés ideje alatt kifejezetten belsőleges alkalmazásra készült jódtartalmú készítmény használata, mert ezt pontosan tudjuk adagolni.
A jód valóban gátolja a kórokozók elszaporodását az ivóvízben, ezért szoktak néha néhány csepp Betadine-t tenni a vízbe. Azonban ezt nem alkalmazhatjuk minden nap, mert folyamatos adagoláskor még a néhány csepp is mérgezést okozna hosszabb távon. Ezért heti egy alkalommal javasolt 1-2 csepp Betadint tenni az ivóvízbe literenként, ami fertőtleníti az aznapi vizet, és biztosítja a heti adag jódot is. Ha azonban pl. a vedlés ideje alatt jódtartalmú készítményt adunk a galamboknak, akkor a Betadine alkalmazását függesszük fel, mert a kettő együtt már túl sok! A túl sok jód anyagcserezavart okoz, ezenkívül írtja a hasznos bélflórát, így a várt jó vedlés helyett hibás tollazatot kapunk!
Megjegyzés
Ne tegyünk Betadine-t az ivóvízbe, ha a vizbe más gyógyszert is tettünk. Némely gyógyszerrel a jód nem kívánt reakcióba léphet, így csökkenthetik egymás hatását.
Ne tegyünk Betadine-t az ivóvízbe, ha a vizbe más gyógyszert is tettünk. Némely gyógyszerrel a jód nem kívánt reakcióba léphet, így csökkenthetik egymás hatását.
Cikkek
TÁVGYÓGYÍTÁS - Kérdések és válaszok
Jód az ivóvízbe
Oltás hidegben
Az a drága tű!!!
Fiatalok védelme
Oltás előtti kivárás
borzasztó betegség
Talpfekély - zeolit
Súlyos állapotok
Mi okozhat hányást?
törött szárny
kombucha tea
himlő és zárt tartás
fik - fik
ezüst - kolloid
durva paratífusz
papagáj kezelési terv
Lábszétcsúszás
terméketlen tojás
begykopás
Tollhiány a begyen
Zöld széklet
paramyxo vagy féreg
Oltási hiba?
párosítás utáni betegség
paratífusz oltás
tollhullás
Éves kezelési terv - Április
ornitózis- vagy valami más?
Túl savanyú!
Hasmenés a tenyészidőszakban
Ekodiár és forralt bor
Éves kezelési terv - Március
tüsszögés - mikoplazmózis (?)
Paratífusz elleni éves védelem
Ivóvíz fertőtlenítés - hasznos-e
Hypo az ivóízbe
Éves kezelési terv - február
Egy oltás nem oltás?
Két oltás egyben?
Éves kezelési terv - január
papagájkór
paratífusz megelőzése
folyékony Klion (?)
Paramyxo, paratífusz - vagy egészen más?
Oltás előtti kezelés (?)
Paramyxo oltott galambban?
Védőoltások és gyógynövények
Fiatalok nem fejlődnek
Mycoplasma - vagy mégsem?
Talpfekély
Paramyxo?
Szép halál
Paratífusz
Kakukkfű
Ornitózis vagy nem?
Almaecet adagolása
Trichomonas vizsgálata és kezelése
Állománysűrűség
Norfloxacin
Védőoltás paratyphus ellen
Béres cseppek
Kefirek, joghurtok
Antibiotikum tartós etetése
Klion galamboknak
Gyógyszeradag kiszámítása
Vérszegénység
Fokhagyma és probiotikum
Fiatalkori terméketlenség
© Minden jog fenntartva